Moderatorius: signs

Parašė satori
#209869 Visas psichologines (ir daugumą fizinių) problemas sukelia žmogaus mintys.

Mintys sudaro pasikartojančius modelius (mind patterns) - tai yra žmogaus minčių tinklas.

Negatyvūs modeliai silpnina žmogaus organizmą (depresija), pozityvūs - stiprina (pakili nuotaika).

Modelius aktyvuoja įvairūs išoriniai reiškiniai. Kiekvienas modelis turi savo šaknį - modeliai susiformuoja vaikystėje, paauglystėje.

Aktyvuotas modelis gali trukti tam tikrą laiką. Kuo ilgiau trunka, tuo stipriau veikia organizmą. Vienas modelis gali aktyvuoti kitus modelius.

Labai paprastas pvz.:
X žmogus dirba savo darbą, tačiau Y žmogus tą patį darbą dirba geriau. X žmogus stebi Y ir pradeda galvoti, kad yra nepilnavertis, blogesnis, pradeda abejoti savo veiksmais, klysta, kyla nerimas, nepasitenkinimas, baimė, įtampa. Kartais jam pavyksta nusiraminti, pasinerti į darbą ir juo mėgautis, tačiau tik pamačius (aktyvyojamas minčių modelis) Y žmogų vėl kyla nepasitenkinimas, baimė dėl savo vietos. Ir kuo ilgiau šis minčių modelis veikia, tuo X žmogus jaučiasi prasčiau.
Aprašiau minčių modelio pavyzdį. Visų pirma reikia savyje tokius modelius pastebėti. Tuomet yra būdų, kaip galima juos pakeisti kažkuo kitkuo.
Šio minčių modulio šaknis - idėja, kad "X žmogus savo darbe turi būti geriausias". Jis tiki šia savo idėja, o matydamas, kad realybė jo įsivaizdavimo neatitinka, puola į depresiją. Pvz. Racionali elgesio terapija teigia, kad tokio tipo idėja iš principo yra "iracionali" ir tai tik vienas būdas, kaip šią idėją galima pakeisti. Daugiau šioje vietoje neišsiplėsiu, norėjau pateikti tik kaip pvz., kad aiškiau būtų, kas tie minčių modeliai.

Grįžtu prie savęs. Dabar aš savyje vis dar matau senus destruktyvius minčių modelius, pastebiu jų pradžią ir neleidžiu jiems pilnai aktyvuotis ir išsiraizgyti mano galvote - juos pakeičiu kažkuo kitkuo - sveiku darbu, aktyvia veikla arba tiesiog buvimu čia ir dabar. Galvoje viskas aišku.

Esmė ta, kad minčių modeliai yra pasikartojantys. Jie sudaro didelę dalį žmogaus minčių (mano ankčiau buvo gal 95%), taigi visų pirma reikia juos atpažinti, tada nustoti jais tikėti (o kam gi tikėti pasikartojančiom, žmogų silpninančiom mintim?), surasti jų šaknis, jas vėl pergyventi tik su sveikesnėmis išvadomis, o vėliau šiomis sveikėsnėmis išvadomis pakeisti destruktyvius modelius.

Įdomu, ką jūs apie tai manote? :)
ParašėŠiršė
#209880 Man teko analizuoti tuos minčių modelius per psichoterapiją, daug jų destruktyvių turėjau (ir tebeturiu kažkiek), šiaip labai padėjo jų pastebėjimas ir stengimasis atsikratyt. :)
Bet ką daryti, kai idėją įgyvendinti pavyksta, o jautiesi nei kiek ne geriau, tai jau nebežinau. O tai mano atvejis.
Parašė satori
#209881 Reikia laiko, kol organizmas pasiveja mintis.

Destruktyvus modelis organizme sukeldavo blogą savijautą. Organizmas įprato taip jaustis.

Reikia laiko, kol destruktyvus minčių modelis pakeičiamas kažkuo kitkuo - tuo metu savijauta dar prastesnė, nes išeinama iš komforto zonos. Pakeitus, bloga savijauta nebestimuliuojama ir pamažu į jos vietą ateina kitokio tipo savijauta. Kokia ji? Tai priklauso nuo to, kuo buvo pakeisti destruktyvūs modeliai.